6 powodów dlaczego systemy WiFi w technologii mesh są lepsze od routera

Ciągłe rozprzestrzenianie się Internetu rzeczy oraz zmiana stylu życia na bardziej „wirtualny” sprawia, że coraz częściej nie wyobrażamy sobie braku stałego dostępu do sieci. Zmiany dotyczą także rozwoju urządzeń sieciowych, dzięki czemu możemy zauważyć coraz większą popularność systemów WiFi w technologii mesh. W czym są one lepsze od tradycyjnych routerów?

W dzisiejszych czasach oczekujemy, że Internet będzie dostępny w każdym zakamarku naszych domów. Korzystamy z niego już nie tylko za pośrednictwem komputera, ale także smartfonów, tabletów czy konsol do gier. Również tradycyjne urządzenia domowe, takie jak lodówka czy piekarnik, coraz częściej pracują z pomocą połączenia sieciowego. Często jednak zwykły router może nie wystarczyć.

Z pomocą przychodzą systemy WiFi w technologii mesh, które pierwotnie były używane w warunkach przemysłowych, dziś jednak zaczynają gościć na stałe już nie tylko w domach w USA, ale także w Polsce. Ta najnowsza technologia pozwala wyeliminować wiele typowych problemów, z którymi borykają się użytkownicy tradycyjnego routera (często idącego w parze z dodatkowymi wzmacniaczami sygnału). Systemy te to zwykle połączenie 2, 3 modułów z możliwością rozszerzenia do nawet kilkunastu w celu zapewnienia najlepszego zasięgu i wydajności sieci w całym domu. Rodzi się zatem pytanie – w czym systemy WiFi pracujące w technologii mesh są lepsze od zwykłego routera?

tenda nova

1. Elastyczna rozbudowa

Zwykły router często może nie sprostać skomplikowanemu układowi domu lub jego dużej powierzchni. Musimy wówczas posiłkować się dodatkowymi sposobami na wzmocnienie sygnału, co niejednokrotnie wiąże się ze skomplikowaną konfiguracją. Ponadto pomimo poniesienia dodatkowych kosztów nadal możemy posiadać w domu tzw. martwe strefy, czyli miejsca, do których WiFi nie dociera.

Systemy WiFi w technologii mesh pozwalają na prostą rozbudowę, wystarczy bowiem dołożyć kolejną jednostkę w miejscu, gdzie sygnał nie sięga lub jest zbyt słaby, aby wypełnić naszą lukę sieciową. Doskonale sprawdzą się w różnych rozwiązaniach: wielopiętrowych budynkach, biurach z długimi przestrzeniami, w piwnicy, na balkonie lub garażu.

mesh wifi

Warto również wiedzieć, że systemy takie jak Tenda Nova oferują zróżnicowane modele pod względem parametrów, aby móc spełnić różnego rodzaju oczekiwania. Niezależnie jednak od modelu, możemy dowolnie je konfigurować w jedną sieć, dokładając kolejny moduł z dowolnego zestawu, a całość skonfiguruje sie sama.

2. Bez żadnych strat

Wraz z oddalaniem się od routera sygnał np. na naszym smartfonie słabnie. Rozwiązaniem zdają się być w tym wypadku wzmacniacze sygnału, jednak niestety między routerem a kolejnymi repeaterami następuje spadek prędkości WiFi. Tym samym jeśli przemieścimy się w domu np. na piętro, gdzie będziemy w zasięgu kolejnego wzmacniacza, możemy w dalszym ciągu posiadać dostęp do sieci, jednak nasze połączenie będzie zdecydowanie gorsze.

mesh wifi

Sieć tworzona za pomocą systemów WiFi charakteryzuje się stałym zasięgiem bez straty jakości sygnału. Co więcej, jest to niezależne od ilości podłączonych urządzeń. W systemach WiFi Tenda Nova jednak „kostka” może obsłużyć nawet do 30 urządzeń równocześnie!

3. Cały czas w jednej sieci

Tradycyjny router w połączeniu z repeaterami choć potrafi udostępniać Internet na większe odległości, to jednak wymaga utworzenia osobnych sieci o różnych nazwach. Oznacza to, że podczas poruszania się po domu musimy się przełączać na każdą z nich.

mesh vs router zasięg

System WiFi w technologii mesh zapewnia połączenie z jedną i tą samą siecią niezależnie od tego, z którą jednostką się łączymy, nawet gdy przechodzimy z pokoju do pokoju. Nie będziemy też musieli borykać się z opóźnieniem, ponieważ wszystkie węzły systemu WiFi w technologii mesh nadają ten sam sygnał, zamiast kierować żądania przez wiele sieci.

4. Łatwe zarządzanie

Prawidłowe utworzenie i konfiguracja sieci bezprzewodowej często wymaga wiedzy na temat optymalizacji siły sygnału oraz niezawodności.

Systemy WiFi w technologii mesh ułatwiają to zadanie ze względu na wstępne sparowanie jednostek oraz zintegrowaną, intuicyjną aplikację. Dzięki temu są proste w użytkowaniu dla każdego, nie tylko sieciowych miłośników.

tenda wifi aplikacja

5. Przyciągający design

Routery często nie są zbyt atrakcyjnymi dla oka urządzeniami, zwłaszcza biorąc pod uwagę ich wystające anteny. Systemy WiFi takie jak Tenda Nova to połączenie funkcjonalności z estetyką, dzięki czemu mogą wpasować się w dowolne otoczenie.

tenda nova mw6

6. Systemy WiFi w technologii mesh – ile to kosztuje?

Na rynku można spotkać wiele systemów WiFi. Co wyróżnia Tenda Nova? Tenda to pierwsza marka na rynku która oferuje niedrogie, skuteczne rozwiązania. Przykładowo do pokrycia 200 m2 wystarczy już system od 249zł, który umożliwia podłączenie ponad kilkudziesięciu urządzeń równocześnie, oferując płynny szybki internet, bez buforowania, bez martwych stref w całym domu.

Systemy WiFi w technologii mesh eliminują szereg niedogodności, które na co dzień napotykamy w pracy ze standardowym routerem, oferując lepszą jakość połączenia. To przyszłość, która już teraz dzieje się na naszych oczach.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *